Każdy z nas ma nieco inną wizję wymarzonego ogrodu. Niektórym marzy się miejsce, w którym spokojnie się zrelaksują po ciężkim dniu, innym zależy na sadzeniu roślin, pielęgnowaniu ich, dbaniu o nie… Słowem – dla każdego coś miłego. Na pewno jednak skoro mamy możliwość posiadania własnego ogródka, warto to wykorzystać w stu procentach. Tylko od czego zacząć i jak zaplanować wymarzony ogród?
Krok 1. Dobry plan to podstawa
Wbrew pozorom nie jest to prosta sprawa, gdyż wymaga wielu przemyśleń oraz przygotowań. Pierwszym podstawowym krokiem, aby stać się właścicielem wymarzonego ogrodu jest przygotowanie odpowiedniego planu. Bez tego, realizacja nie będzie możliwa. Ale jak zaplanować wymarzony ogród?
Niestety, nie jest to zadanie łatwe. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie zaprojektować wymarzony przez siebie ogród, warto skorzystać z porady architekta obrazu, który pomoże nam dobrać odpowiednie rośliny i przygotuje taki projekt, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Oczywiście, można również spróbować swoich sił, jednak efekt może nas nie zadowolić.
Krok 2. Trzeba trochę popracować
Prace ziemne przy urządzaniu ogrodu to jeden z najbardziej wymagających etapów, jeżeli chodzi o wysiłek fizyczny. Aby mieć wymarzony ogród, należy oczyścić teren i pozbyć się pozostałości po budowie domu. Oczywiście, urozmaicona rzeźba terenu może być niezwykle atrakcyjna wizualnie, warunkiem natomiast jest to, aby wyglądało to naturalnie.
W wielu przypadkach usunięcie nadziemnych części roślin nie jest wystarczającym krokiem, należy również przekopać ją glebogryzarką czy bronami. Warto także zabezpieczyć wierzchnią warstwę ziemi czyli próchnicę.
Krok 3. Zielono mi – sadzenie roślin
Sadzenie roślin nie jest sprawą szczególnie skomplikowaną, jednak trzeba pamiętać o tym, że niektóre gatunki mają specyficzne upodobania, co do rodzaju gleby czy nasłonecznienia. Jeżeli nie mamy zbyt wiele czasu na pielęgnowanie ogrodu, warto postawić na takie rośliny, które nie mają zbytnich wymagań pielęgnacyjnych.
Świetnie sprawdzą się krzewy zimozielone, które nie zaśmiecają ogrodu liśćmi, jak również długowieczne byliny czy gatunki zadarniające. W nowoczesnych ogrodach unika się zbytniej różnorodności kolorów i zazwyczaj stosowane są dwie lub trzy barwy przewodnie.