Stare drewno egzotyczne na podłodze – właściwe czyszczenie i pielęgnacja

Meble oraz podłogi wykonane z drewna egzotycznego wyglądają wyjątkowo w salonach i sypialniach. Należy o nie jednak dbać szczególnie. Na podłodze z takiego drewna cały czas powinna być warstwa ochronnego wosku lub oleju.

Pielęgnacja podłóg z drewna egzotycznego nie jest trudna. Należy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie środki do pielęgnacji tego typu drewna i przestrzegać kilku ważnych zasad.

Stare drewno
Stare drewno

Zasady pielęgnacji podłogi z drewna egzotycznego:
– podłogę olejowaną zamiatamy zmiotką z delikatnego włosia i zmywamy na mokro wodą z mydłem olejowym. Następnie na osuszoną podłogę nakładamy warstwę preparatu ochronnego – wosku lub oleju pielęgnacyjnego. Powinniśmy stosować go ok. raz w tygodniu.
– do podłogi lakierowanej jako środek pielęgnacyjny stosujemy wosk ochronny do podłóg z drewna egzotycznego,
– pierwszą konserwację podłogi z drewna egzotycznego najlepiej wykonać zaraz po położeniu podłogi, kolejną należy przeprowadzić po około roku, dwóch latach, w zależności od jej zniszczenia,
– należy zadbać o stałą wilgotność powietrza w pokoju, w którym mamy drewno egzotyczne. Pod wpływem wahań wilgotności, drewno może rozszerzać się bądź kurczyć, przez co może zmieniać kształt i pękać. Najlepsza wilgotność dla drewna egzotycznego jest na poziomie 50-60% przy temperaturze 18-22°C.
– na co dzień zmiatamy podłogę zmiotką o delikatnym włosiu, myjmy mopem podłużnym z mikrofibry. Ważne jest, aby nakładka mopa była wilgotna, a nie mokra. Jeśli zdarzy nam się wylać trochę wody na podłogę, natychmiast ją zetrzyjmy zanim woda wsiąknie w głąb drewna.
– regularne zmiatanie jest bardzo ważne, gdyż piasek, resztki jedzenia i brud, które zostają na podłodze, mogą powodować rysowanie podłogi,
– wszystkie meble, które mamy w pokoju, powinny mieć podłożone filcowe wkładki, aby podczas przesuwania ich nie porysowały podłogi,
– do pielęgnacji drewna egzotycznego nie można używać preparatów, które zawierają silikon,
– jeśli podłoga jest bardzo zniszczona, wykonajmy cyklinowanie, a następnie lakierowanie lub olejowanie,
– dobierzmy odpowiednie środki do pielęgnacji podłogi z drewna egzotycznego. Kupmy środek do codziennego czyszczenia takiego drewna oraz woski lub oleje ochronne.

Dzięki nim na podłodze na stałe będzie warstwa ochronna, przez co podłoga nie będzie się tak szybko niszczyła. Będzie też zabezpieczona przed ewentualnym przedostaniem się wody do drewna. Ochronna warstwa zabezpieczy ją także przed porysowaniem.

Pamiętajmy także, że zawsze w prawidłowym utrzymaniu czystości pomoże nam profesjonalna firma sprzątająca, którą możemy znaleźć przy pomocy serwisu hojo.pl.

Leave a Reply