Prawidłowe ocieplenie poddasza daje nam gwarancję nie tylko przyjemnej temperatury – również w zimowych miesiącach – ale także dobrej izolacji akustycznej. Płyty z wełny mineralnej są doskonałym sposobem na ocieplenie, a jednocześnie zachowanie prawidłowej wentylacji. Co warto wiedzieć o izolacji poddasza? Jak wykonać ją prawidłowo?
Płyty z wełny mineralnej idealne do ocieplenia poddasza
Płyty z wełny mineralnej są materiałem lekkim i sprężystym. I to m.in. z tego względu są idealne dla izolacji poddasza.
Decydując się na wełnę mineralną mamy pewność, że nie obciąży ona konstrukcji, a jednocześnie bardzo dobrze wypełni wszystkie krokwie. Dzięki czemu unikniemy strat ciepła i uzyskamy dobrze wyizolowany dach.
Jak ocieplić dach wełną mineralną?
Zanim jeszcze przejdziemy do jej układania najpierw musimy wykonać paroizolację i wiatroizolację, które będą się znajdować jeszcze pod warstwą wełny. Dach musi być wentylowany. W przeciwnym razie w przyszłości możemy mierzyć się z pojawiającymi się grzybami lub pleśnią. Do wykonania paroizolacji wykorzystuje się specjalne folie, które umożliwią właściwy przepływ powietrza i ograniczą ryzyko pojawienia się problemów związanych z nieprawidłową wentylacją.
Gdy zadbamy już o odpowiednią wentylację dachu przychodzi pora na sprawdzenie, czy w każdym jego miejscu będziemy mogli zamontować ocieplenie. Jeśli tego nie zrobimy, to może się potem okazać, że nasz dach nie będzie odpowiednio izolowany, a utrata ciepła będzie wysoka. To nie będzie korzystne dla nas zarówno pod względem komfortu, jak i ekonomii, dlatego warto jest dokładnie sprawdzić, czy niektóre elementy dachu nie będą potrzebować dodatkowej izolacji.
Kładąc płyty z wełny mineralnej musimy pamiętać, aby w izolacji nie było przerwy. To również będzie skutkować stratami ciepła.
Układanie wełny mineralnej
Dach ociepla się dwuwarstwowo. Pierwszą płytę z wełny układamy prostopadle do tej, którą kładziemy w drugiej kolejności. Poprzez takie działanie unikniemy powstawania mostków termicznych. Grubość izolacji powinna wynosić 30 cm dla większości domów. W przypadku energooszczędnych warto zdecydować się na nieco większą izolację (około 40 cm).
Pamiętajmy również, aby przy izolacji dachu zachować co najmniej 2.5 centymetrową szczelinę przestrzeni wentylacyjnej pomiędzy wełną mineralną a pokryciem dachu. Szczelina musi być drożna. Dla zachowania w niej swobodnego ruchu powietrza musimy zapewnić jej wlot w okapie i wylot kalenicy dachu. Tak ocieplony dom będzie nie tylko dobrze izolował temperatury, ale również nie będzie stwarzał problemów z wentylacją.