Płyty pilśniowe są dziś wykorzystywane głównie do produkcji mebli, a także blatów kuchennych czy paneli ściennych. Wśród najpopularniejszych rodzajów tego materiału wyróżnia się płyty HDF i MDF. Jakie mają właściwości i czym się od siebie różnią? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedź.
Z czego powstaje płyta pilśniowa?
Płyty pilśniowe to włókna drewniane utwardzone w wysokiej temperaturze pod ciśnieniem. Materiałem wykorzystywanym do ich produkcji są różnego rodzaju odpady drzewne, które po rozdrobnieniu są poddawane sprasowaniu z użyciem kleju lub żywicy. Mogą to być m.in. odpady i zrzyny tartaczne, cienkie żerdzie lub przesortowana strużka. Poszczególne rodzaje płyt pilśniowych różnią się od siebie np. gęstością i właściwościami, a także technologią produkcji. Te różnice wpływają również na ich późniejsze zastosowanie.
Czym różni się płyta HDF od płyty MDF?
Płyta HDF to tzw. twarda płyta pilśniowa. Posiada dużą gęstość, nawet do 1000 kg/m3, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała. Duża twardość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne to główne zalety płyty HDF. Surowy materiał może zostać uszlachetniony poprzez laminowanie, foliowanie lub fornirowanie, co pozwala nadać mu właściwie dowolnych kolorów. Ze względu na to, że wytrzymuje duży nacisk, jest wykorzystywany do produkcji paneli podłogowych lub drzwi.
Płyta MDF to natomiast półtwarda płyta pilśniowa o mniejszej gęstości. Jest bardzo elastyczna i ułatwia formowanie dowolnych kształtów. Jest wykorzystywana głównie do produkcji mebli i akcesoriów, np. listew podłogowych czy paneli ściennych. Możliwość zastosowania dodatków w procesie produkcji wpływa na właściwości, jakie posiada płyta MDF. Uodporniony ogniowo materiał może być wykorzystywany w miejscach publicznych, których wnętrza często muszą spełniać określone wymogi przeciwpożarowe.
Zalety płyt pilśniowych wykorzystywanych w meblarstwie
Ich główną zaletą jest atrakcyjna cena w stosunku do jakości. W porównaniu do produktów z litego drewna płyty pilśniowe pozwalają znacznie zmniejszyć koszt produkcji mebli i wyposażenia wnętrz oraz jednocześnie zachować ich dużą wytrzymałość i trwałość. Możliwość wykończenia płyty dowolną okleiną nie ogranicza nas w aranżacji, a wygodna obróbka ułatwia tworzenie niestandardowych projektów.