Ogrzewanie podłogowe a meble

Ogrzewanie podłogowe znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie domów. Jego zalet jest wiele, jednak nie wszystko, co się wiąże z tym systemem grzewczym, jest kolorowe. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy wiedzieć o kilku sprawach. Do jednych z ich należy aranżacja mieszkania i to gdzie będziemy mogli postawić nasze meble.

Zastosowanie ogrzewania podłogowego jest szerokie. Świetnie sprawdza się ono zarówno w salonie czy sypialni, jak i w kuchni oraz łazience. Jest to ogrzewanie płaszczyznowe, dzięki czemu powierzchnią grzewczą staje się cała podłoga. W ten sposób możemy nagrzewać równomiernie wszystkie pomieszczenia.

Na dodatek tego typu instalacje grzewcze są przyjazne alergikom, ponieważ sposób promieniowania ciepła do otoczenia przebiega na tyle spokojnie, że nie powoduje unoszenia się drobinek kurzy, co ma miejsce w przypadku standardowych grzejników. Poza tym jest ono wydajniejsze –  temperatura grzania w instalacji podłogowej morze być nawet o 2 stopnie niższa niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Niestety, usytuowanie źródła ciepła na posadce niesie ze sobą szereg konsekwencji, które obejmują również umeblowanie pomieszczeń.

Wpływ ogrzewania podłogowego na meble

O ile podgrzewana podłoga ma na tyle niską temperaturę, że nie oddziałuje ona na meble w jakkolwiek odczuwalny sposób, to niestety meble mogą wpływać na działanie ogrzewania podłogowego. Z tego powodu już przy instalacji tego typu systemu grzewczego, należy przemyśleć aranżacje swojego mieszkania, wraz z jego umeblowaniem. I niestety jakiekolwiek późniejsze zmiany, mogą stanowić problem. Dlaczego tak się dzieje?

Kłopot wynika z tego, że podłoga, która równocześnie pełni funkcję grzewczą nie może być zastawiona przez ciężkie i przylegające do niej przedmioty. Duże komody, sofy, szafy oraz innego rodzaju meblościanki muszą w tym przypadku być wyposażone w nóżki. I nie chodzi tutaj o to, że mogłyby uszkodzić elementy samej instalacji grzewczej, ale przede wszystkim o to, że mogą znacznie utrudnić odpowiednie ogrzanie pomieszczeń.

Jeśli bowiem na drodze emisji ciepła stanie taki duży przedmiot jak np. ciężka i długa komoda czy kanapa nie tylko samo zasilanie ogrzewania (piec lub innego rodzaju urządzenie grzewcze) będzie musiało pracować ciężej, ale równocześnie ciepło nie będzie mogło równomiernie dotrzeć do całej ogrzewanej powierzchni.

Co można zrobić w tej sytuacji?

Chcąc mieć w swoim domu ogrzewanie podłogowe, musimy po prostu pogodzić się z koniecznością wybierania określonych rozwiązań aranżacyjnych. W tym przypadku dotyczyć będzie to nie tylko postawienia na meble wyposażone w nóżki, ale także rezygnacja z puszystych czy eleganckich dywanów, które również mogłyby zakłócić przewodzenie ciepła.

Jest to chyba jednak niewielka cena za wygodę i komfort, jakie daje ogrzewanie podłogowe. Chociaż każdy musi zrobić sobie własny bilans zysków i strat, które ze sobą niesie ta technologia grzewcza. Warto pamiętać o tym, że jest ona o wiele wydajniejsza, ale sama jej instalacja jest również nieco droższa od tradycyjnych rozwiązań.

Leave a Reply