Każda budowa to długi, żmudny i wymagający proces. Na sukces projektu składa się wiele czynników, musimy bowiem zadbać zarówno o wnętrza, jak i zewnętrza nieruchomości. Istotną kwestią, tak estetyczną, jak i funkcjonalną, jest niewątpliwie elewacja. Dobór odpowiednich komponentów do jej wykończenia ma ogromne znaczenie dla finalnego odbioru budynku, a w przypadku nieruchomości użyteczności publicznej, również wizerunku firmy. Jakie płyty elewacyjne mamy do wyboru i po które z nich sięgamy najczęściej?
Co wiemy o płytach elewacyjnych?
Znane w budownictwie od lat materiały wykończeniowe, których zadaniem jest nie tylko zwiększyć atrakcyjność budynku, ale i zapewnić mu odpowiednią ochronę przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi to płyty elewacyjne. Na przestrzeni lat tworzywo, z jakiego produkowane są komponenty zmieniało się. Początkowo wykonywane ze szkodliwego azbestu, obecnie tworzone są z dbałością o bezpieczeństwo i ekologię.
Dziś najczęściej spotykane komponenty są wykonane z betonu, włókna cementowego czy płyty HPL. W zależności od preferencji możemy trafić również na płyty drewnopodobne, kamienne czy aluminiowe. Wszystkie wymienione doskonale ozdobią każdą fasadę budynku, przy jednoczesnym zapewnieniu mu odpowiedniej izolacji. Co więcej, ich ogromną zaletą jest również łatwość w montażu oraz czyszczeniu. Dobrej jakości płyty elewacyjne zapewnią nam więc nie tylko przyciągającą wzrok oraz szykowną fasadę, ale zawsze będą wyglądały atrakcyjnie.
Najpopularniejsze płyty elewacyjne
Z uwagi na zapotrzebowanie, na rynku dostępny jest szereg rodzajów płyt elewacyjnych, wśród których największą popularnością cieszą się:
- Płyty HPL – lekkie, odporne na wilgoć i szkodliwe warunki atmosferyczne komponenty, często imitujące płyty drewniane. Ich rdzeń stanowi utwardzana płyta wiórowa, natomiast na warstwę zewnętrzną składa się nadrukowany papier dekoracyjny z dodatkiem żywicy, zapewniający odpowiednią ochronę.
- Płyty włóknowo-cementowe – jak sama nazwa wskazuje, są to płyty fasadowe produkowane z cementu wzmocnionego włóknami celulozowymi bądź sztucznymi. Zdarza się, że są one dodatkowo autoklawizowane, czyli poddawane działaniu pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, co pozytywnie wpływa na ich twardość oraz wytrzymałość. Ich cena może się różnić, w zależności od tego, czym pokryta jest warstwa wierzchnia. Występują bowiem rodzaje zarówno pomalowane, lakierowane, jak i te wymagające własnoręcznej obróbki.
- Płyty betonowe – posiadające doskonałe parametry techniczne i użytkowe płyty betonowe z powodzeniem wykorzystywane są do nieco bardziej wymagających elewacji. Materiał może być dowolnie formowany, w związku z czym pozwala nam na wykończenie trudniejszych elementów fasady, tj. łuki, skosy czy zaokrąglenia. Co więcej, ich wygląd przyciąga uwagę konsumentów podążających za nowoczesnymi trendami, ponieważ świetnie wpisują się w minimalistyczne, subtelne aranżacje.
- Płyty drewnopodobne – bez wątpienia drewno to materiał niezwykle szlachetny oraz estetyczny, wymaga jednak odpowiedniej konserwacji. W związku z tym częściej decydujemy się na zakup płyty drewnopodobnej, wyróżniające się nie tylko wyglądem, ale znacznie mniejszą wagą oraz większą odpornością.
Co proponują producenci?
Rosnący popyt na tego typu produkty sprawia, że na rynku nieustannie pojawiają się nowe, unikalne kolekcje płyt, które wykorzystujemy do ozdabiania i ochrony elewacji budynków. Jednym z czołowych producentów jest firma Kronospan, oferująca konsumentom stylowe, intrygujące dekory. Fasady hi-definition Kronoart to 3 linie produktów z uwzględnieniem ponad 75 unikatowych dekorów. Kolekcja Color, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na pięknych, żywych barwach, które świetnie sprawdzą się przy ekstrawaganckich budynkach, jak i elementach akcentujących. Do wyboru m.in. płyta Chilli Red w kontrastowym odcieniu czerwieni czy nieco bardziej stonowana, wpadająca w szarości Stone Grey.
Dla aranżacji modernistyczny idealnym wyborem jest natomiast kolekcja Elements, wyróżniająca się niezwykłą estetyką. Subtelna Savanna czy imitujący kamień Moonstone pozwolą stworzyć niebanalną kompozycję w mgnieniu oka. Miłośnicy neutralnych styli z pewnością znajdą coś dla siebie w kolekcji Fundamentals, na którą składa się aż 14 dekorów w najpopularniejszych i często wybieranych odcieniach, od klasycznej bieli, po beż, szarość czy ciemny brąz. Oprócz walorów estetycznych oraz unikalności, wszystkie wymienione płyty elewacyjne mają odpowiednie dla tego typu produktów właściwości. Posłużą nam zatem przez wiele lat.