Polski rynek meblarski 2022

Tylko niewielka część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z tego, że Polska jest jednym z czterech światowych mocarstw pod względem wielkości eksportu mebli. Wyprzedzają nas jedynie takie kraje jak: Chiny, Niemcy i Włochy. Zdaniem ekspertów, rok 2013 będzie rekordowy pod względem sprzedaży na eksport.

Od wielu już lat Polska jest meblarską potęgą na świecie, a ten rok może okazać się najlepszym ze wszystkich dotychczasowych. Nasz rynek meblarski plasuje się na 10. miejscu na świecie pod względem możliwości produkcyjnych. Odnośnie eksportu jest jeszcze lepiej. Jesteśmy 4. krajem mogącym poszczycić się największym eksportem na międzynarodowe rynki zbytu, zaś biorąc pod uwagę wolumen eksportu naszego kraju to pokonały nas jedynie Chiny.

Eksportujemy praktycznie wszystko: kuchenne krzesła, szafki, nowoczesne łóżka, sypialnie, całe zestawy mebli, itd. Produkcja opiera się głównie na produktach z płyt drewnopochodnych, a także mebli tapicerowanych, jak: fotele, tapczany, kanapy czy sofy. Dochód z tego tytułu według prognoz ekspertów ma wynieść 6,9 mld euro, czyli o 0,3 mld euro więcej niż w roku poprzednim.

Polskie produkty meblarskie zdobywają serca i portfele klientów z zagranicy, głównie Niemców, Francuzów, Czechów, Anglików, Szwedów i Holendrów. Rodzime firmy mają coraz więcej zamówień płynących z wielu europejskich krajów, a także z państw spoza starego kontynentu.

Sektor meblarski odgrywa o wiele większą rolę w naszej polskiej gospodarce, niż ma to miejsce w innych krajach UE i przewyższa pod względem PKB wszystkie Państwa członkowskie. Niewątpliwy wpływ na to ma także coraz prężniej rozwijająca się sprzedaż internetowa tych produktów.

Obecnie większość firm działających w przemyśle meblarskim, zarówno przedsiębiorstwa produkujące meble, jak domy meblowe pośredniczące w sprzedaży, prowadzi własny internetowy sklep meblowy. Polscy odbiorcy coraz chętniej korzystają z takiej formy handlowej, głównie ze względu na wygodę oraz o wiele większy dostęp asortymentowy.

W Polsce przemysł meblarski skupia w sobie około 24 tys. firm, z czego blisko 100 stanowią duże przedsiębiorstwa o łącznej liczbie pracowników powyżej 250 osób. Branża meblarska to także około 350 średnich i ok. 1500 małych firm zatrudniających od 10 do 250 osób. Ten sektor generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, a wierząc prognozom ekspertów ta wartość w najbliższych latach może jeszcze wzrosnąć.

Meble do kuchni
Meble do kuchni

Leave a Reply