Jak urządzić niewielką sypialnię?

Aranżacja bardzo małej sypialni to wyzwanie. Jednak nie oznacza to, że jest zadaniem niewykonalnym! Bazując na poniższych poradach, przemienisz nawet bardzo małe pomieszczenie w przytulną sypialnię.

Mała sypialnia, czyli jaka?

Sypialnia 10m2 to w obecnych czasach stosunkowo duże pomieszczenie i nie każdy ma do dyspozycji taki metraż szczególnie, jeśli mieszka w bloku. O naprawdę małych sypialniach możemy mówić, kiedy mają one zaledwie kilka metrów kwadratowych.

Aranżacja bardzo małej sypialni – od czego zacząć?

Sypialnia
Sypialnia

Przede wszystkim zastanów się, co jest dla Ciebie niezbędnym elementem w sypialni oprócz oczywistego łóżka. Większości osób zależy na umieszczeniu szafy z ubraniami w miejscu, w którym śpią. Dodatkowo za ważny uznają telewizor i regał z książkami czy toaletkę. W bardzo małej sypialni nie zawsze wszystkie z tych elementów są możliwe do pomieszczenia.

Przede wszystkim – meble

Planowanie sypialni rozpocznij od zakupu najważniejszego elementu, czyli łóżka. Kiedy już ten element masz, zastanów się, ile miejsca masz do wykorzystania. Najlepszym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach jest montaż szafy z przesuwnymi drzwiami, która jest bardzo pojemna, a jednocześnie nie wymaga dużej ilości miejsca.

Pomysłowe przechowywanie to bardzo ważna kwestia – wykorzystaj każdy skrawek pokoju. Miejsce pod łóżkiem możesz wykorzystać na umieszczenie płaskich skrzyni, w których poza pościelą można przechowywać np. zimowe ubrania. W wysokiej do samego sufitu ścianie pomieścisz ubrania, ale także pościel i ręczniki.

Tęczowe kolory

Generalna zasada mówi, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia, a ciemne je zmniejszają. Dlatego niewielką sypialnię najlepiej jest urządzić w jasnych barwach, które nadadzą całości lekkości i delikatnego wyglądu. Jeśli lubisz kolory – wprowadzaj w formie dodatków, takich jak poduszki, ramki, czy obrazki na ścianach.

Okno na świat

W miarę możliwości nie zasłaniaj okna w sypialni. Widok na zewnątrz zawsze sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej otwarte, a przez to przestronniejsze.

Już wiesz, jak urządzić małą sypialnię. A teraz – do dzieła!

Leave a Reply