Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Oświetlenie w łazience

Łazienka jest jednym z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w domu. Ale jak najlepiej wykorzystać wszystkie jej zalety dzięki odpowiedniemu oświetleniu? Jaśniejsza kąpiel to jaśniejszy dzień. Łazienka to jedna przestrzeń, która zmienia się z ultra-użytecznej w relaksującą w ciągu jednego dnia, a odpowiednie oświetlenie ułatwia to przejście. Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące oświetlenia łazienki, zebrane po to, aby pomóc Ci wybrać odpowiednie:

Czy oświetlenie do łazienki musi być dostosowane do mokrych pomieszczeń?

Wiele osób uważa, że ​​wszystkie akcesoria łazienkowe muszą być dedykowane do mokrych lub wilgotnych pomieszczeń, ale tak nie jest. Dobrze wentylowana łazienka jest uważana za środowisko suche, z dwoma wyjątkami – pod prysznicem i nad wanną. W kabinie prysznicowej będziesz chciał wybrać oprawę z wysokim stopniem ochrony IP. Oznacza to, że oświetlenie sufitowe jest odporne na wodę, która może kapać, bryzgać lub spływać na elementy elektryczne. Nad wanną oświetlenie musi być tylko do wilgotnych pomieszczeń, aby poradzić sobie z pośrednią kondensacją i wilgocią. Tak więc, z tymi dwoma wyjątkami, oznacza to, że istnieje ogromna liczba dekoracyjnych opraw do łazienki, których możesz użyć i na pewno mogłyby działać w łazience.

Jak wybrać kinkiet łazienkowy?

Toaletka jest jedną z najważniejszych elementów w łazience. Aby uzyskać najlepsze oświetlenie do zadań związanych z pielęgnacją, musisz ustawić oświetlenie możliwie jak najbliżej twarzy. Najlepszym sposobem na to jest umieszczenie kinkietów ściennych po obu stronach lustra, zwykle w bliskiej odległości od siebie. Jeśli Twoja przestrzeń łazienkowa nie mieści kinkietów, listwa LED nad lustrem zapewni Ci potrzebne światło. Wybierz jeden lub więcej kinkietów i upewnij się, że światło jest ponad miejscem, w którym będziesz używać lustra. Podczas, gdy oświetlenie wpuszczane w sufit może być doskonałym wyborem do oświetlenia otoczenia w łazience, jego używanie ponad głową jest złym pomysłem. Bezpośrednie oświetlenie nad twoją głową rzuca ekstremalne cienie, dając ci upiorny wygląd jak z opowieści przy ognisku. Nowoczesne lampy ścienne LED rozwiążą ten problem, oświetlając dokładnie twarz tak, by nie było na niej kawałka cienia.

Światło w łazience

Czy mogę oświetlić całą łazienkę za pomocą lamp ściennych?

Krótka odpowiedź? Nie. Chcąc, aby światło było tylko na poziomie twarzy, nie zapewni Ci skutecznego – a nawet przyjemnego – oświetlenia pozostałej części łazienki. Poleganie na miękkim, rozproszonym efekcie sprawi, że reszta pomieszczenia będzie ciemna. Najczęstszym rozwiązaniem jest dodanie wbudowanego oświetlenia górnego, aby zapewnić równomierne oświetlenie całego otoczenia, nawet na małej przestrzeni.

Jak zastosować warstwy oświetlenie w łazience?

Pierwszym krokiem do stworzenia skutecznych warstw oświetlenia jest przemyślenie, w jaki sposób będzie używana łazienka. Czy to twoje poranne centrum dowodzenia czy pokój relaksujący? Wolisz prysznic, czy jesteś zagorzałym miłośnikiem kąpieli w wannie? Odpowiedzi na takie pytania pomogą ci podzielić pomieszczenie i zająć się każdą jego przestrzenią i jej przeznaczeniem. Na przykład wspomniane wcześniej lampy ścienne mogą być kluczem do porannej rutyny, ale prawdopodobnie nie będziesz chciał tego jasnego światła, gdy zdecydujesz się na relaksującą kąpiel. W takiej przestrzeni wielofunkcyjnej przygotuj do każdej lampy oddzielne elementy sterujące, aby przyciemnić lub wyłączyć światło, którego nie potrzebujesz.

Czy mogę używać diod LED w łazience?

Oświetlenie LED to świetny sposób na obniżenie rachunków za energię – i może być nawet wymagane w miejscu zamieszkania – a łazienka jest idealnym miejscem do korzystania z tych zalet. Kupując oświetlenie łazienkowe LED, należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • możliwość przyciemniania: większość diod LED można przyciemniać za pomocą określonych ściemniaczy, ale warto to sprawdzić przed zakupem;
  • wydajność świetlna: LED nie oznacza jaśniejszego światła; sprawdź strumień świetlny Twoje lampy, aby dowiedzieć się, ile światła naprawdę otrzymasz;
  • jakość światła: diody LED występują w różnych temperaturach barwowych, co wskazuje na względny kolor źródła światła. Wybierz barwę światła na podstawie własnych preferencji.
LED łazienka

Jak mogę odtworzyć luksusowe doświadczenie ze SPA we własnej łazience?

Aby uzyskać bardziej niestandardową i luksusową kąpiel w domu, wypróbuj kilka podstawowych sztuczek:

  • dodaj warstwy oświetlenia. Nic nie jest tak przyjemne, jak właściwe oświetlenie we właściwej przestrzeni. Zastanów się nad lampą wiszącą nad wanną, a nawet akcentującym oświetleniem w kąciku prysznicowym, aby uzyskać niestandardowy efekt.
  • kontroluj posiadane oświetlenie. Możliwość samodzielnego kontrolowania każdego światła i przyciemniania każdego z nich zapewni ci najwyższy zwrot z każdej złotówki z wybranych urządzeń.
  • dodaj teksturę do swoich lamp. Korzystanie z materiałów, które nie są tradycyjnie spotykane w łazienkach, może naprawdę dodać jej luksus. Spójrz na oświetlenie wykonane z marmuru, kryształu, drewna lub nawet tkanin, aby uzyskać naprawdę spersonalizowany efekt.

Leave a Reply