Jasna podłoga – jak wykorzystać jej aranżacyjny potencjał?

W wielu przypadkach, wybierając podłogę w jasnym odcieniu, nie potrafimy w pełni wykorzystać jej potencjału. Zazwyczaj dzieje się tak dlatego, że nie mamy jasno sprecyzowanej wizji aranżacji pomieszczenia. Kiedy wybierać jasną podłogę? Jak stylowo połączyć ją charakterem wnętrza?

Jasna podłoga nie jedno ma imię

Jasna podłoga – czy to drewniana, czy imitująca drewno – przybiera wiele postaci. Mogą to być odcienie jednolite, z widocznym usłojeniem w wariantach kolorystycznych zbliżonych do jasnego, naturalnego drewna – sosny czy jesionu. Pięknie prezentują się również takie podłogi w wersji bielonej – jedynie muśnięte bielą lub z pełniejszym kryciem. Bardzo charakterystyczne, wyglądające na wręcz zużyte, są białe podłogi w stylu shabby chic – świetnie zaprezentowane na blogu Kronosfera.

jasna podłoga drewniana

Północne klimaty

Marzy Wam się wnętrze w stylu skandynawskim? Tutaj jasna podłoga to podstawa. Świetnie sprawdza się właśnie jej bielona wersja. By dodać nieco więcej energii takiemu wnętrzu, warto wprowadzić dodatki o różnych fakturach, ale w stonowanych barwach.

Klasyka z jasną podłogą

Jasne podłogi sprawdzają się równie doskonale we wnętrzach w stylu klasycznym. Tu szczególnie często używane jest naturalne drewno – olejowane bądź lakierowane. Jeśli stawiamy na ciemne meble, zadbajmy o stonowane dodatki, które będą formą przejścia pomiędzy tymi barwami.

Również dla wnętrz industrialnych

A co z wnętrzami industrialnymi? W tym przypadku warto postawić na jasne, chłodne odcienie. Dobrym wyborem, który podkreśli surowość stylu, będzie podłoga muśnięta bielą wpadającą w szarości. Taka delikatna, jasna szarość bardzo dobrze współgra także ze stylem prowansalskim.

Wiele możliwości

Jasna podłoga daje sporo wolności, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Przede wszystkim optycznie powiększa pomieszczenia, dodaje im lekkości. Doskonale wyglądają z nią dodatki i meble w żywych kolorach. Równie dobrze prezentuje się w minimalistycznych aranżacjach, gdzie dominują stonowane barwy.

Leave a Reply