Urządzanie niewielkich przestrzeni to zawsze spore wyzwanie. Tym większe, jeśli planujemy zagospodarowanie kuchni – pomieszczenia, w którym musi zmieścić się duża ilość sprzętów i które powinno być bardzo funkcjonalne. Jednym z najbardziej praktycznych w małych kuchniach rozwiązań jest ułożenie mebli w kształt litery L. Jaką kolejność urządzeń i szafek zachować, żeby mała kuchnia była praktyczna?
Ergonomiczna mała kuchnia w kształcie L
W kuchni niezwykle ważna jest funkcjonalność. Ułożenie mebli powinno umożliwiać swobodne poruszanie się i odzwierciedlać kolejność czynności, które wykonujemy, gotując. Niezależnie od kształtu kuchni, w każdej powinien zostać zastosowany tak zwany ciąg kuchenny: najpierw wkładamy zakupy do lodówki, następnie myjemy produkty, a dopiero na końcu poddajemy je obróbce podczas przygotowywania dań.
Żeby mała kuchnia była ergonomiczna, warto poważnie zastanowić się także nad układem szafek. Suchą żywność przechowujmy w tej samej strefie, w której znajduje się lodówka. Naczynia i sztućce umieśćmy w okolicach zlewu i zmywarki, żeby po umyciu bez biegania po całej kuchni móc odłożyć ja na miejsce. Między zlewozmywakiem a kuchenką powinien znaleźć się blat roboczy, a w szafkach – niezbędne akcesoria i kosz na śmieci.
Mała kuchnia w kształcie L w salonie
Jeśli urządzamy kuchnię w kształcie L w zamkniętym pomieszczeniu, doskonale sprawdzą się dwie ściany szafek. Jeśli układ L ma być zastosowany w kuchni otwartej, jedna z linii może przybrać kształt wyspy. Ta oddzieli przestrzeni i zapewni duży blat roboczy, a jednocześnie będzie wyglądała bardzo nowocześnie i w razie potrzeby będzie mogła posłużyć jako stół.
Nawet jeśli w salonie znajduje się kącik jadalny, kuchenną wyspę będziemy mogli wykorzystać na przykład jako szwedzki stół – to bardzo praktyczne i efektowne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku wszystkie sprzęty AGD muszą znaleźć się na jednej linii – tej graniczącej ze ścianą.
Jakie meble do małej kuchni w kształcie litery L?
Wybór mebli do kuchni w kształcie L zależeć będzie od naszych indywidualnych potrzeb i wielkości pomieszczenia. Jeśli jest ono duże, możemy zdecydować się na meble z salonów sieciowych, w przypadku małej kuchni należy być dużo bardziej ostrożnym. Może okazać się, że gotowa zabudowa nie wpasowuje się w niewielką przestrzeń albo nie pozwala maksymalnie wykorzystać miejsca, którym dysponujemy. W takich przypadkach dużo lepiej wybrać meble na zamówienie idealnie dopasowane do kształtu i wielkości małej kuchni.