Posiadanie klimatyzacji w domu – czy to ma sens?

Podczas kupowania mieszkania wielu z nas zwraca uwagę na to, w jaki sposób jest ono ogrzewane. Wydajna klimatyzacja do domu jest bardzo mile widziana przez wiele osób. Jest to nie tylko wygoda, ale także gwarancja komfortu podczas upalnych dni. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Wydajna klimatyzacja do domu – czyli jaka?

Jeśli chcemy cieszyć się wydajną klimatyzacją, to należy dostosować rodzaj urządzenia do wielkości mieszkania. Wówczas możemy liczyć na to, że klimatyzator będzie równomiernie ochładzał całą przestrzeń. Na rynku mamy szeroki wachlarz wyboru. Dostępne są zarówno klimatyzatory przenośne, jak i bardziej rozbudowaną, zautomatyzowaną i bardzo wydajną klimatyzację. W pierwszym przypadku chodzi o urządzenia, które stosuje się w niewielkich pomieszczeniach, czyli modele o stosunkowo małej mocy. Z kolei klimatyzatory stałe montowane są na trwałe do sufitu czy na ścianie i idealnie nadają się do dużych mieszkań.

Domowa klimatyzacja – czy warto w nią zainwestować?

Domowa klimatyzacja była kiedyś czymś luksusowym, wobec czego rzadko była spotykana w przeciętnych gospodarstwach domowych. Obecnie coraz więcej osób może sobie pozwolić na taka wygodę, dzięki czemu łatwiej jest znieść upalne dni. Pamiętajmy jednak o tym, że nie zawsze wyjdzie nam na zdrowie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Problemem jest to, że klimatyzatory wysuszają powietrze, co powoduje z kolei wysuszenie naszych śluzówek. Co więcej, w klimatyzowanych pomieszczeniach spotykamy się z zimnymi przeciągami, co może powodować migrenowe bóle głowy i reumatyzm. Ponadto przebywanie w zbyt chłodnych pomieszczeniach prowadzi do wychłodzenia organizmu, czyli do obniżenia odporności, co przekłada się z kolei na znacznie większe ryzyko przeziębienia. To jeszcze nie koniec wad. W przypadku starszych modeli klimatyzatorów często pojawiają się problemy z rozwojem grzybów i bakterii. Urządzenia te wymagają też przeprowadzania regularnych przeglądów i konserwacji. Pamiętajmy również o tym, że stosowanie klimatyzatorów wiąże się z większymi rachunkami za prąd.

Posiadanie klimatyzacji w domu niekoniecznie musi być więc luksusem dla wszystkich, jednakże takie rozwiązanie ma też swoje zalety. W nowoczesnych klimatyzatorach problem rozwoju bakterii i grzybów został rozwiązany. Ponadto klimatyzacja oczyszcza powietrze i jonizuje je, a więc wpływa korzystnie na nasze samopoczucie podczas gorących dni. Co więcej, możemy dowolnie regulować nie tylko temperaturę w pomieszczeniu, ale także wilgotność powietrza. Nie ma nawet konieczności otwierania okien, gdyż klimatyzatory zapewniają wymaganą ilość świeżego powietrza. Dzięki temu, że nie mamy uchylonych okien podczas upału, ciepło nie dostaje się do chłodzonych pomieszczeń, a więc zwiększa się wydajność klimatyzatora.

Leave a Reply