Na jaki rodzaj klimatyzacji się zdecydować?

Wysokie temperatury potrafią dać się nam nieźle we znaki. Nic wówczas nie jest tak przyjemne, jak wejście do klimatyzowanego pomieszczenia, gdzie można dać ochłonąć organizmowi. Chociaż nadal nie brakuje osób, które uważają, że nie stać ich na klimatyzację w domu, to jednak tego typu rozwiązania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W związku z tym pojawia się coraz więcej najróżniejszych urządzeń, których zadaniem jest zwiększenie naszego komfortu nie tylko w okresie letnim, ale także przejściowym.

Domowa klimatyzacja – czy to ma sens?

Jeśli chcemy ulżyć sobie w cierpieniach na skutek wysokim temperatur na zewnątrz, to z całą pewnością warto rozważyć zakup i montaż klimatyzacji w swoim domu. Dzięki tego typu urządzeniom możliwe jest nie tylko utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu latem, ale można również dogrzać mieszkanie w okresie jesiennym czy wiosną. Co więcej, możliwe jest regulowanie wilgotności powietrza, co pozwala uniknąć wilgoci, będącej idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i bakterii. Oczywiście wydajna klimatyzacja to niemałe wydatki – jest to kosztowna inwestycja, a korzystanie z klimatyzatorów wiąże się z większymi rachunkami za prąd. Należy też pamiętać o systematycznym przeprowadzaniu przeglądów i o regularnej konserwacji.

Wydajna klimatyzacja do domu – wiatrak elektryczny, klimatyzator przenośny czy też klimatyzator typu split?

Z całą pewnością możemy liczyć na bogactwo asortymentu, jeśli chodzi o wybór klimatyzacji. Niektórym wystarczy na lato wiatrak elektryczny, jednak coraz bardziej pożądana jest domowa klimatyzacja w postaci klimatyzatorów splitowych. Jakie są więc wady i zalety każdego z dostępnych rozwiązań? Zaletą wiatraków elektrycznych jest ich niska cena i mobilność. Minusem zaś to, że są mało wydajne i głośne. Ponadto przyczyniają się do powstawania przeciągu w chłodzonym pomieszczeniu.

Jeśli chodzi zaś o klimatyzatory przenośne, to kosztują one mniej niż klimatyzatory typu split. Ponadto można je dowolnie przestawiać w danym pomieszczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że są bardzo głośne, co potrafią być mocno uciążliwe. Konieczne jest też wystawianie rury wydychającej ciepłe powietrze na zewnątrz. W związku tym trzeba mieć uchylone okno, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia wydajności urządzenia. Problemem jest również kwestia odprowadzania skroplin. Godną polecenia alternatywą dla klimatyzatorów przenośnych jest klimatyzacja do domu w postaci klimatyzatora splitowego. Pracuje on cicho i do tego wygląda bardzo estetycznie. Co więcej, można używać go także podczas chłodniejszych dni w celu ogrzania pomieszczeń. Niestety minusem tego rodzaju klimatyzacji jest wysoka cena zakupu. Ponadto konieczna jest ingerencja w budynek, czyli wykucie ściany. Należy również zadbać o odpowiednie miejsce dla jednostki zewnętrznej.

Latest Comments

  1. Jacek 16 stycznia, 2018

Leave a Reply