Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Jednym z wielu elementów 9-miesięcznego wyczekiwania na przyjście potomka jest oczywiście przygotowanie dla niego stosownego miejsca, w którym mógłby się on/ona rozwijać, spać i bawić. Od akcesoriów do małych pokoików dla dzieci trudno oderwać wzrok, a wejście do działu w sklepie wnętrzarskim, który jest przeznaczony dla dzieci, jest dla rodziców niczym znalezienie się w parku rozrywki. Trudno oprzeć się słodkim dekoracjom, nawet pomimo ich wysokiej ceny. Jednak gromadzenie wszystkiego, co wyda nam się atrakcyjne, może być kompletnie nietrafione. Dlatego, zamiast rzucać się w zakupowy szał, sprawdźmy co jest niezbędne do wykończenia pokoju dziecięcego.

Pokój dziecka

Pokój dziecka

Osobny pokój, czy w sypialni rodziców?

Pierwszą kwestią, o jakiej młodzi rodzice powinni zadecydować, to fakt, gdzie maluch będzie spędzał noce. Opcje są oczywiście dwie: w sypialni rodziców lub w osobnym pokoju. W przypadku, gdy dziecko ma spać z Wami w sypialni, remont zapewne będzie bardziej ograniczony, a Wasz pokój stanie się swoistym kompromisem pomiędzy pokojem dziecięcym a pokojem rodziców. Możecie wyznaczyć w nim strefy, które będą przeznaczone dla dziecka, a także te, w których głównie poruszać się będą rodzice. Do tego celu – oprócz dziecięcych mebelków – może posłużyć wyznaczenie strefy za pomocą zmiany koloru ścian, przyklejenia na nią fototapety dla dzieci lub też umieszczenia dziecięcych dywaników.

Spanie w jednym pokoju z dzieckiem nie jest czymś, co zarówno dla par, jak i malucha będzie rozwiązaniem idealnym. Rodzice nie będą się wysypiać, a dziecko może często się budzić, gdy będą oni wstawać do pracy. Nie mówiąc już o tym, że na wspólnym mieszkaniu ucierpi również intymność rodziców. Oprócz faktu, że wstawienie w nocy do dziecka będzie zabierało mniej czasu, wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest jednak osobny pokój dla maleństwa.

Pokój chłopca, pokój dziewczynki – jak je zaaranżować?

Pokój dziecięcy – obojętnie, czy będzie on przeznaczony dla dziewczynki, czy chłopca – oprócz dekoracji tematycznych np. w postaci samochodów, smoków dla małych mężczyzn lub też kolorowych księżniczek i innych słodkości dla małych kobietek, będzie w zakresie aranżacji posiadał te same cechy.

Przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli podejmujemy się poważniejszego remontu (malowanie, kucie, podłogi itp.), to warto zrobić to wcześniej, aby pomieszczenie zostało dobrze wywietrzone. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu, dobrym pomysłem jest po prostu wklejenie ciekawych fototapet. W pokoju dziecięcym powinniśmy pamiętać o delikatnej i spokojnej kolorystyce, łagodnym świetle oraz przede wszystkim funkcjonalności.

Leave a Reply