Jak urządzić kuchnię otwartą na salon?

Właściwe zaplanowanie oraz rozmieszczenie mebli i sprzętów kuchennych to klucz do sukcesu przy urządzaniu kuchni otwartej na salon. W profesjonalnie umeblowanej i przede wszystkim przemyślanej kuchni otwartej będziemy mogli gotować, jeść i jednocześnie spędzać czas z rodziną — jak więc powinna wyglądać taka kuchnia?

Kuchnia otwarta — praktyczne rozwiązania pozwalające porządkować przestrzeń

Główną zaletą kuchni otwartych jest to, że optycznie powiększają one przestrzeń, niestety jednak efekt ten można łatwo zniszczyć poprzez przytłoczenie wnętrza sporą ilością sprzętów AGD czy innych przedmiotów wykorzystywanych przy gotowaniu. Jak urządzić to pomieszczenie, aby tego uniknąć? Najłatwiejszym sposobem jest wydzielenie przestrzeni kuchennej za pomocą wyspy.

Kuchnia otwarta na salon

Podstawą przy planowaniu rozmieszczenia urządzeń AGD jest to, żeby nie umieszczać na wyspie płyty grzewczej (wymaga to zainstalowaniu okapu, który zdominuje całe pomieszczenie). Aby kuchnia otwarta nie utraciła swojej „lekkości”, wyspę kuchenną powinien stanowić blat roboczy, który od strefy dziennej będzie po prostu przypominał mebel. Taka wyspa to bardzo praktyczne rozwiązanie, stanowiące granicę porządkującą przestrzeń.

Przy urządzaniu kuchni otwartej nie można zapomnieć oczywiście o stole — powinien on znaleźć się w przestrzeni pomiędzy kuchnią a salonem, co będzie integrować domowników, skupiać gości wokół miejsca, w którym przygotowuje się posiłki, a co za tym idzie ułatwiać ich wydawanie i sprzątanie.

Kluczowa sprawa — meble kuchenne

Jeżeli chodzi o nowoczesne aranżacje kuchni otwartych, to należy sobie zdawać sprawę z tego, że aktualnie panuje trend, który związany jest z tym, aby nie podkreślać przeznaczenia mebli kuchennych. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to nic innego jak to, że wszystkie urządzania oraz sprzęty, takie jak np. okap są schowane (kryją się one w doskonale przemyślanej zabudowie). Same meble bardziej przypominają te z salonu niż klasyczne meble kuchenne, jakie pamiętamy z naszych rodzinnych domów. W przypadku, gdy całe mieszkanie utrzymane jest w nowoczesnej stylistyce, takie rozwiązanie sprawi, że kuchnia nie zaburzy przestrzeni, a będzie się z nią po prostu komponować.

Urządzając kuchnię otwartą na salon, można jednak pójść w zupełnie innym kierunku i wybrać takie urządzenia, które będzie można wyeksponować. Dla przykładu można podać, chociażby lodówkę, która wcale nie musi być zabudowana, szczególnie jeżeli robi wrażenie niezwykłym i ciekawym designem lub kolorem. Nie bójmy się więc eksperymentować — kuchnia otwarta to przecież przede wszystkim miejsce służące wspólnemu spędzaniu czasu i to my mamy się w niej czuć dobrze!

Leave a Reply