Stół i krzesła do jadalni

Odpowiedni stół do jadalni to podstawa w każdym domu. Często jednak zdarza się, że zapominamy o tym, aby wybrać również dobre krzesła. Wbrew pozorom krzesła w kuchni powinny spełnić określone wymagania, gdyż to od nich zależy czy spożywanie posiłków będzie odbywało się w komforcie, czy też nie. Przede wszystkim oczywiście, krzesła muszą być wygodne – ale nie tylko.

Jak dobrać krzesła do stołu?

Najpewniejszym i najłatwiejszym sposobem, gwarantującym, że dobrane krzesła będą odpowiednie, będzie kupienie ich w komplecie ze stołem. Jeżeli jednak szukamy krzeseł niezależnie od stołu, który kupiliśmy, trzeba pamiętać o warunkach, które powinny spełniać, by były wystarczająco wygodne. Przede wszystkim należy rozpocząć od zmierzenia wysokości stołu i krzeseł w taki sposób, aby wysokość siedziska wynosiła mniej więcej 49 centymetrów. Warto również pamiętać o tym, że jedno krzesło zajmuje około 60 centymetrów miejsca przy stole. Kolejną kwestią, o której nie wolno zapomnieć, jest zostawienie wolnego miejsca – około 110 centymetrów – na swobodne odstawianie krzeseł i przejście.

Jadalnia

Jadalnia

Do wyboru, do koloru…

W salonach meblowych znajdziemy przeróżne rodzaje krzeseł, dlatego odpowiedź na pytanie jakie krzesła do stołu?, będzie zależała przede wszystkim od tego, jak wygląda nasz stół. W sklepach znajdziemy krzesła z siedziskami tapicerowanymi oraz twardymi. Warto jednak pamiętać, że tapicerowane krzesła są zdecydowanie trudniejsze, jeżeli chodzi o utrzymanie czystości, dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na jakość materiału pokrywającego siedzenie. Powinien być on bardzo odporny na plamienie i wycieranie, gdyż w przeciwnym razie krzesła szybko ulegną zniszczeniu i będą potrzebowały renowacji.

Odpowiednie wyprofilowanie

Ważną kwestią podczas kupowania krzeseł jest ich odpowiednie wyprofilowanie. Ważne jest to, aby siedząc na krześle można było oprzeć o nie plecy. Warto również zwrócić uwagę na oparcie, które – im wyższe, tym lepsze. Z drugiej strony jednak takie wysokie krzesła optycznie zmniejszają pomieszczenie, dlatego optymalnym rozwiązaniem są oparcia wystające około 20 centymetrów ponad blat.

Leave a Reply