Kilka zasad urządzania funkcjonalnej jadalni

Jest oczywiste, iż każda jadalnia potrzebuje stołu i krzeseł, jednak dopiero odpowiedni dobór i ustawienie mebli pozwoli stworzyć wygodne, funkcjonalne i estetyczne wnętrze.

Duża czy mała

Przy wyborze mebli należy kierować się wielkością przestrzeni, jaką chcemy zagospodarować. Zbyt małe stoły w sporych pomieszczeniach wywołują wrażenie pustej i zimnej przestrzeni, natomiast zbyt duże stoły i krzesła powodują, iż wnętrza stają się ciasne i wydają się być zabałaganione.

Samodzielna czy połączona

Jadalnia połączona z salonem, a czasami również z kuchnią, wymaga innego potraktowania, aniżeli będąca samodzielnym pomieszczeniem.

Jeśli stół z krzesłami ustawiamy w bliskim sąsiedztwie kuchni lub w wyodrębnionym miejscu w salonie, dobrze jeśli obszary te stanowią stylistyczną całość. Na większą swobodę można sobie pozwolić, jeżeli strefy o różnych funkcjach urządzane są na większych powierzchniach – wtedy ich odrębność można podkreślić odmiennym stylem. Gdy jadalnia stanowi samodzielne pomieszczenie, swoboda w jej urządzeniu jest znacznie większa.

Dla domowników i gości

Jeśli przewidujemy, iż jadalnia będzie miejscem licznych spotkań w dużym gronie, warto wyposażyć ją w spory, najlepiej rozkładany stół. Takie rozwiązanie pozwala szybko dopasować rozmiary mebla do potrzeb. Na co dzień, na potrzeby domowników, stół może pozostawać złożony.

Krzesła powinny być przede wszystkim wygodne, aby nie męczyły podczas dłuższego siedzenia. Można także zaopatrzyć się w taborety – zajmują mniej miejsca, a na co dzień mogą pełnić dodatkowe funkcje. Taborety w razie potrzeby uzupełnią brakującą liczbę krzeseł przy stole.

Wygoda i ergonomia

Każde pomieszczenie należy urządzać tak, aby było nie tylko estetyczne, ale wygodne i funkcjonalne. Wybierając stoły i krzesła zawsze należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej  ilości miejsca do swobodnego spożycia posiłku.

Każda osoba powinna mieć do dyspozycji przestrzeń o szerokości około 60 cm, na stole powinno się również znaleźć miejsce na półmiski z daniami czy dekoracje. Między stołem a ścianą warto pozostawić co najmniej 75 cm wolnej przestrzeni, aby siedzący mógł bez problemu odsunąć krzesło.

Ważne dodatki

Wygodę przy obsłudze stołu podniesie bliskość np. komody, w której można przechowywać nakrycia stołowe i obrusy.

Odpowiedni klimat nada jadalni oświetlenie. Dobrze, jeśli stół oświetlony jest własnym źródłem światła – zwiększa to komfort podczas spożywania posiłków. Niezwykły nastój stworzą natomiast małe lampki, ustawione np. na komodzie.

Leave a Reply