Wygoda w pracy – czyli jak urządzić funkcjonalne, domowe biuro?

Urządzanie miejsca pracy to dla wielu osób spore wyzwanie. Nie zawsze mamy na tyle duży metraż mieszkania, aby móc pozwolić sobie na zrobienie całkiem osobnego gabinetu. Jeśli jednak istnieje taka możliwość – koniecznie powinniśmy ją wykorzystać i urządzić tak, aby praca w tym miejscu sprawiała nam przyjemność. Jeśli będziemy pamiętać o kilku ważnych kwestiach – uda się nam stworzyć biuro idealne.

Domowe biuro

Domowe biuro

Urządzanie biura warto zacząć od samego pomieszczenia

Najlepiej wybrać taki pokój, w którym będziemy mieli ciszę i spokój – tak niezbędne do pracy. Może to być nawet pomieszczenie znajdujące się gdzieś z boku lub w oddzielnym skrzydle naszego domu bądź mieszkania. Ma to szczególne znaczenie w momencie, kiedy miejscem naszej pracy zawsze jest dom. Kolor ścian w takim gabinecie powinien być dość neutralny i stonowany tak, aby nie rozpraszał, a motywował do pracy. W pomieszczeniach biurowych dobrze sprawdza się biel, a także akcenty kolorystyczne w tonach zielonych, czy też niebieskich. Najlepiej, aby w pomieszczeniu był stały dopływ naturalnego światła, dodatkowo warto także pomyśleć o odpowiednim rozmieszczeniu oświetlenia centralnego i dodatkowego, które pozwolą na pracę wieczorową porą.

Wyposażenie ma kluczowe znacznie dla komfortu pracy

W dobrze urządzonym biurze muszą znaleźć się funkcjonalne meble biurowe, czyli miejsce do przechowywania książek, dokumentów, a także przyborów biurowych do pracy. Meble mogą przyjąć formę meblościanki, mogą to być także pojedyncze regały na książki oraz półki. Ciekawym pomysłem jest także zamówienie części regałów na kółkach, aby możliwe było ich przesuwanie w dowolny sposób, po to by dopasować rozkład biura do swoich aktualnych potrzeb. Ergonomia miejsca pracy znacząco może podnieść naszą efektywność, a miejsca do przechowywania nigdy nie jest zbyt wiele.

Biurko

Biurko

Fotele obrotowe i biurka

To także niezbędne elementy wyposażenia biura. Biurko musi być na tyle duże, by zmieścić cały niezbędny sprzęt – często nie tylko komputer, ale i drukarkę, skaner, faks i inne akcesoria. Biurko powinno posiadać także odpowiednie wymiary, aby zapewnić nam odpowiedni komfort. Najlepiej, aby miało minimum 120 cm szerokości oraz 60 – 80 cm głębokości. Obok biurka musi znaleźć się fotel. Dobrym rozwiązaniem są fotele obrotowe z odpowiednio sztywnym podparciem na plecy oraz z regulacją wysokości siedziska. Odpowiedni kształt fotela pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnego bólu pleców.

Dodatkowo, w domowym biurze warto także znaleźć miejsce na rośliny, które będą miały na nas dobroczynny wpływ i sprawią, że całe wnętrze nabierze ciepłego i przytulnego charakteru.

 

Leave a Reply